28 mai 2024

„Moștenire din bătrâni”, ediția 2024 – lista laureaților

Duminică 26 mai 2024, orașul Avrig a găzduit cea de-a XXVII-a ediție a Festivalului – Concurs Județean de Folclor „Moștenire din bătrâni”, un eveniment de referință dedicat copiilor și tinerilor din județul Sibiu. Această manifestare folclorică, organizată cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local al orașului Avrig, a adus împreună sute de participanți talentați din diverse localități ale județului, demonstrând pasiunea și angajamentul lor pentru tradițiile populare românești.

Desfășurarea festivalului

Festivalul a avut loc la Casa de Cultură din Avrig, unde tinerii au urcat pe scenă pentru a-și demonstra talentul în fața unui juriu compus din experți în folclor și muzică populară. Juriul a fost format din Izabela Tomiță, Rodica Popa Comăniciu, Marcel Părău și Adrian Stoica, sub președinția lui Paul Miereanu.

Câștigătorii festivalului

Ansambluri folclorice:

  1. Ansamblul „Comorile Arpașului” (Școala Gimnazială „Viorel Cucu Paltin” Arpașu de Jos) și Ansamblul „Purtata Secașelor” (Liceul Tehnologic „Ilie Măcelariu” Miercurea Sibiului)
  2. Ansamblul Folcloric „Valea Târnavelor” (Școala Gimnazială „Corneliu Păcurariu” Micăsasa) și Ansamblul Folcloric „Doruleț” Racovița (Școala Gimnazială Racovița)
  3. Ansamblul de dansuri populare românești (Școala Gimnazială Cârța) și Formația de dansuri a Clubului Copiilor Avrig

Premiul Special al juriuluiAnsamblul Folcloric „Purtata Avrigului” (Avrig)

Trofeul „Ioan Văleanu”Ansamblul Cârțișoara (Școala Gimnazială „Badea Cârțan” Cârțișoara)

Grupuri instrumentale:

  1. Orchestra „Doruri Sibiene” (Ansamblul „Doruri Sibiene”)

Grupuri vocale:

  1. Grupul vocal „Flori Racovicene” (Școala Gimnazială Racovița)
  2. Grupul vocal „Izvorașul” (Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” Avrig)
  3. Grupul vocal al Clubului Copiilor Agnita

Soliști instrumentiști:

  1. Popescu Anastasia (Ansamblul „Doruri Sibiene”), Marușca Iannis (Ansamblul „Doruri Sibiene”), Stroia Oana (Ansamblul „Doruri Sibiene”)
  2. Radu Eric (Liceul Tehnologic „Ilie Măcelariu” Miercurea Sibiului), Stanciu David (Ansamblul „Doruri Sibiene”)
  3. Baciu Ioniță (Ansamblul „Doruri Sibiene”)

Soliști vocali:

  1. Kondo Cristina Ștefania (Școala Gimnazială „Corneliu Păcurariu” Micăsasa), Bunaciu Antonia (Școala Gimnazială Ocna Sibiului), Stoica Mihaela (Școala Generală „Samuel Micu” Sadu), Stoișor Sara (Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” Avrig)
  2. Bunaciu Sofia (Școala Gimnazială Ocna Sibiului), Medeșianu Livia-Antonia (Școala Populară de Arte și Meserii „Ilie Micu” Sibiu), Borcea Cezara (Ansamblul „Doruri Sibiene”)
  3. Datcu Ioana (Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Șura Mare), Bica Nicole (Școala Gimnazială nr. 23 Sibiu), Bighea Daria (Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Șura Mare), Gârdea Codruț (Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Șura Mare), Fogoroș Valentina (Școala Gimnazială Racovița)

Premiul Special „Gheorghe Lazăr”Oprișcan Anastasia (Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu)

Premiul special al Asociației „Doruri Sibiene”Mureșan Izabela (Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” Avrig), Drîmbariu Rareș (Liceul Tehnologic Mârșa), Ghiliman Adelina (Clubul Copiilor Mediaș)

Premiul special „Studio Rodica Popa – Comăniciu”Bratu Elisa (Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Șura Mare), Nițu Elisa (Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Șura Mare), Răstoacă Antonia (Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Șura Mare), Boncea Alexia (Școala Gimnazială Racovița), Șamu Vlad (Școala Gimnazială Racovița), Munteanu Andra (Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” Șura Mare)

Festivalul „Moștenire din bătrâni” a fost organizat de Clubul Copiilor Avrig, o structură a Palatului Copiilor Sibiu, și a reușit să aducă laolaltă tinere talente și să promoveze folclorul autentic românesc, contribuind astfel la păstrarea și promovarea tradițiilor culturale ale județului Sibiu.

Comments are closed.